NAPETOST IN BOLEČINE V VRATU IN RAMENIH
Napet in boleč vrat ter ramena, predstavljajo eno izmed najpogostejših težav današnje dobe. Zakaj je temu tako? Odgovor se skriva v predvsem v načinu življenja, ki nas prisili, da se naše telo nenehno nahaja v prisiljenih in nepravilnih položajih, kot so sključeno sedenje za računalnikom, dlje časa trajajoč neustrezen položaj glave pri gledanju v mobilni telefon, nepravilno sedenje v avtu za volanom, prisilni položaji pri delu… Vse te nepravilne obremenitve na vratno hrbtenico pa povzročajo stalno mišično napetost v tem predelu in hitro privedejo tudi do spremenjenega položaja vratu in glave ter bolečin, ki pa lahko postanejo tudi kronične.
Prva stvar, ki jo ljudje ob pojavu tovrstnih bolečin pomislimo je, da moramo počivati in bolečine bodo minile same od sebe. Vendar počitek ni rešitev. Ravno nasprotno!
Vratna hrbtenica v takih primerih potrebuje gibanje. Vendar pa to ne pomeni, da je potrebno pretiravati, saj s tem lahko povzročimo več škode kot koristi. Dovolj bodo že preproste raztezne vaje za vrat, kroženje z glavo, »kimanje« in »odkimavanje« z glavo, obračanje glave na levo in desno (kot bi hoteli pogledati čez ramo), nagib glave vstran... Pozabiti pa ne smemo tudi na ramena, s katerimi lahko izvajamo vaje kroženja naprej in nazaj, dvig ramen proti ušesom, potisk ramen nazaj in primik lopatic, sklenitev prstov in stik obeh dlani za telesom… Vsako vajo ponovimo 8-10x, izvajamo jih večkrat na dan, gibanje pa naj spremlja tudi ustrezno dihanje – vdih skozi nos in izdih skozi usta. Pomembno je torej, da med vajami ne zadržujemo diha, da vaje izvajamo počasi in kontrolirano, da smo med izvedbo vaj čimbolj poravnani ter da z obsegi gibov ne pretiravamo, saj nam vaje ne smejo povzročati še večje bolečine.
Avtor: Sara S.