POMEN KREPILNIH VAJ
Kaj so krepilne vaje in kakšne pozitivne posledice nam prinesejo?
Krepilne vaje so namenjene krepitvi in oblikovanju mišič, povečanju njihove napetosti in vzdržljivosti. Prinašajo boljše delovanje živčno – mišičnega sistema in večjo aktivacijo mišic, kar pomeni, da so le – te sposobne pri isti velikosti mišice razviti večjo silo. Hkrati pa se z redno vadbo povečuje velikost mišic in njihova sposobnost dalj časa premagovati večje sile.
Redna vadba prispeva k ohranjanju gibljivosti in aktivnosti celotnega telesa, ter utrjevanju sklepov, ki so tako manj nagnjeni k poškodbam. Prav tako prispeva k oblikovanju telesa in boljšemu počutju.
Pomen krepitve telesa v starosti
Pri ljudeh se po dopolnjenem 40. letu začnejo starostni involutivni procesi, ki so najbolj vidni ravno na mišičnem tkivu. To pomeni, da s starostjo in telesno neaktivnostjo pride do upadanja mišičnih vlaken in s tem povezane izgube mišične mase. Z redno vadbo in krepitvijo mišic, se lahko te procese zavre. Hkrati skupaj s tem vzdrževanje mišične moči prinaša še številne druge prednosti – povečuje mobilnost in funkcionalne sposobnosti, zmanjšuje bolečine v sklepih, hrbtenici in mišicah, omogoča boljši nadzor nad odvajanjem in še mnogo več.
Kako izvajati krepilne vaje?
Krepilne vaje se lahko izvajajo tako z lastno težo ali uporabo različnih pripomočkov (uteži, elastični trakovi,…). Vaje se izvajajo počasi, pri tem pa je potrebno paziti na pravilno telesno držo in kombinacijo izbranih vaj.
Pomembno je, da se pri izvajanju krepilnih vaj krepi celotno telo enako. To pomeni, da se izvajajo krepilne vaje za vse večje mišične skupine in da se po krepitvi agonistov krepi tudi antagoniste[1]. S tem ne bo prišlo do mišičnega neravnovesja in s tem povezanih nastankov poškodb v telesu.
Seveda se ne sme pozabiti, da se vsaka vadba prične s postopnim ogrevanjem na začetku in konča z razteznimi vajami.
Kdaj bo viden učinek?
Učinki vadbe seveda niso vidni že takoj na začetku, temveč je za to potrebna redna vadba, ki je zadostna tako po dolžini trajanja, intenzivnosti in pogostosti. Priporočljivo je, da se vadba izvaja vsaj 2 – 3 x tedensko.
Še kot zanimivost: učinki vadbe se lahko izničijo že v 2 – 3
tednih brez vadbe. Zato vztrajajte in redna vadba vas bo pripeljala do želenih
učinkov.
[1] Agonist je tista mišica, ki določen gib izvede sama, antagonist pa je tista mišica, ki izvaja obraten gib kot agonist.