POZITIVNI UČINKI GIBALNE AKTIVNOSTI NA NAŠE TELO
Gibalna aktivnost je poleg kisika, hrane in vode najpomembnejši element življenja. Človek, ki se ne giba je veliko bolj podvržen tveganju za pojav nekaterih bolezni (srčni infarkt, možganska kap, sladkorna bolezen), kot pa nekdo, ki je redno aktiven. Gibalna aktivnost ima namreč številne pozitivne učinke na naše telo in sicer se to odraža v različnih telesnih sistemih:
- Srčno-žilni sistem: srce fiziološko hipertrofira, kar pomeni, da postane večje in močnejše ter deluje bolj učinkovito, saj se zniža srčni utrip v mirovanju (srce lahko v telo iztisne večjo količino krvi z manj utripi), prav tako se zniža krvni tlak ter količina trigliceridov in holesterolov v krvi, to pa prispeva k temu, da so žile bolj elastične in tudi veliko bolj prevodne za kroženje krvi po telesu.
- Dihalni sistem: dihalne mišice postanejo močnejše, kar nam omogoča, da vdihnemo večjo količino kisika in izdihnemo več ogljikovega dioksida, na ta način pa se izboljša predihanost pljuč ter celotnega organizma.
- Mišično-skeletni sistem: poveča se mišična masa in zmanjša delež maščobne mase telesa, kosti pridobijo večjo gostoto, zato so bolj trde (manjša možnost za zlome), sklepi so bolj prekrvavljeni, kar zmanjša možnosti za njihovo obrabo.
- Prebavni in žlezni sistem: izločanje inzulina je bolj regulirano (manjša možnost za nastanek sladkorne bolezni), telo hitreje in učinkoviteje prebavi zaužito hrano, odvajanje urina in blata je bolj redno (pod pogojem, da je gibalna aktivnost združena z zdravo in uravnoteženo prehrano), telo je hormonsko bolj uravnoteženo.
- Poleg vseh teh fizičnih učinkov na telo, pa telesna aktivnost dobro vpliva tudi na našo psiho, saj zmanjšuje nivo anksioznosti in stresa, povečuje koncentracijo, izboljšuje spanec ter zmanjšuje utrujenost, prav tako pa pripomore k temu, da smo bolj zadovoljni sami s sabo in našim življenjem.
Avtor: Sara S.