Rekreacija v času dopustov
Počasi se približujejo poletje in s tem tudi čas dopustov in oddiha. Sploh Slovenci smo znani po tem, da naše dopustovanje radi preživimo aktivno in nemalokrat se najprej osredotočimo na pakiranje športne opreme (kolesa, tekaške opreme, supa, žog in loparjev), šele nato pa ostalih potrebščin, ki jih bomo na dopustu potrebovali.
Katere vrste rekreacije pa se lahko poslužimo na našem naslednjem dopustu?
- Najpogostejša je sta hoja in kolesarjenje. Sploh če na dopust odidemo še v času nekoliko hladnejšega vremena, je kolo prava izbira za obiskovanje novih krajev in odkrivanje novih pustolovščin. Paziti moramo le na to, da če je to naš prvi kolesarski izlet po daljšem času, da ne pretiravamo z dolžino naše trase. Nove poti nam sicer daljo dodatno motivacijo za kolesarjenje, spomniti pa se moramo na to, da moramo prekolesariti isto pot tudi nazaj za povratek. Verjetno pa si tudi ne želimo, da bi nas že prve dni našega dopustovanja bolela naša zadnjica in nam onemogočila, da bi se že v naslednjih dneh udeležili naslednjega izleta.
- Tek ali hitra hoja predstavlja eno izmed oblik rekreacije, ki je zelo popularna na dopustu. Sploh v zgodnjih jutranjih urah ali pozno zvečer, ko so temperature že primernejše za vadbo. Pozorni moramo biti le na to, da če se prvič odločimo za tovrstno obliko rekreacije, da je naša prva tura primerna naši zmogljivosti, hkrati pa tudi temu, da ne pretiravamo z vadbo, sploh v času višjih temperatur. Pazimo na izvedbo teka ali hoje, na primerno obutev, ter da imamo s sabo zadostno količino tekočine, sploh če se za tek ali daljši pohod odločimo v času poletja.
- Velikokrat tudi na dopustu opravimo tudi trening, katerih se poslužujemo doma. Vadbena blazina tako ni namenjena samo lažjemu poležavanju na obali, temveč je obvezni pripomoček za vadbo. Seveda pa lahko za vadbo na dopustu uporabimo tudi marsikateri drug pripomoček, kot je elastični trak, TRX, žoga, ali utež (namesto nje lahko tudi uporabimo dve plastenki z vodo ali peskom). Tovrsni pripomočki nam pri pakiranju ne vzamejo veliko prostora, hkrati pa lahko naredijo naš trening še bolj zabaven in učinkovit. Seveda pa se lahko v udeležimo tudi kakšne vodene vadbe, ki jo na prostem ponuja večina turističnih naselij ali pa se udeležimo tudi kakšne vodne aerobike.
- Seveda pa je predvsem čas dopustov tudi priložnost, da se naučimo kaj novega. Supanje sicer v zadnjem času ni več nova stvar, vsekakor pa lahko poskrbi za obilico rekreacije in zabave, sploh če se ga lotevamo prvič. Od nas namreč zahteva aktivacijo vseh mišičnih skupin, obilico ravnotežja in moči, pri premagovanju razdalje. Na začetku morda res zgleda izredno težavno in naporno, sploh po nekaj poskusih plezanja nazaj iz vode na sup, ampak ko ga enkrat osvojimo, vidimo da je pravzaprav lahko tudi zelo priljubljena oblika rekreacije. Kakšen vpliv pa bo imelo supanje na naše mišice, pa boste opazili zelo kmalu po prvih vesljajih 🙂
- In seveda plavanje - bodisi v bazenu, na morju ali jezeru. Plavanje je lahko na eni strani prav prijetna osvežitev, na drugi strani pa zelo dobra izbira rekreacije. Pri plavanju moramo biti najprej pozorni na to, da ne precenimo svojih plavalnih izkušenj in kondicije – namreč utrujenost je lahko precej nevarna, sploh če plavamo v morju in daleč stran od obale. Zato moramo biti vedno pozorni na to, da imamo med plavanjem še vedno dovolj moči, da pridemo na del, kjer lahko stopimo na tla. Tehnike plavanja so različne – izbiramo lahko med manj intenzivnimi – kot je prsno plavanje ali hrbtno, ali med bolj intenzivne, kamor spada predvsem tehnika kravl in delfin. Katero tehniko bom izbrali, je odvisno od našega znanja, naše kondicije in cilja, ki smo si ga postavili. Predvsem pa se moramo zavedati, da katerekoli oblika rekreacije, ki jo bomo izbrali, je za nas koristna.