VADBA V ČASU PREHLADOV IN OBOLENJ
Vadba krepi naš imunski sistem in s tem zmanjšuje možnost obolenj in prehladov. Vadba namreč omogoča nastajanje več T celic ubijalk, ki uničujejo bolne celice in s tem skrbijo za naše zdravje in dobro počutje.
Pa vendarle so predhodna obdobja tista, ki kljub vsem preventivnim aktivnostim prinašajo številne prehlade in obolenja, ki se jim ne moremo izogniti.
Zato se postavlja vprašanje, ali je vadba pred prehladom in obolenjem zaželena?
Vadba je za ljudi, ki so tudi sicer redno telesno aktivni, priporočljiva tudi med blažjim prehladom. Pri tem moramo upoštevati, da je blažji prehlad oblika obolenja, pri katerem nimamo povišane telesne temperature, ob tem pa se počutimo dobro, brez bolečin v sklepih in mišicah. Gre torej za prehlad »nad vratom«, ki zajema zamašen nos, obolelo grlo in hripavost.
Pri tem med vadbo pijemo zadostno količino tekočine, intenzivnost vadbe nekoliko zmanjšamo, po vadbi pa poskrbimo za to, da imamo ob sebi topla rezervna oblačila, ki nam preprečijo, da bi se po vadbi še dodatno prehladili.
V primeru, da gre za težja obolenja, in prehlad »pod vratom«, kamor spada tudi težko dihanje, kašelj, občutek mrazenja, povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah in sklepih ter slabost, je bolje z vadbo prenehati. Enako moramo z vadbo prenehati, če med izvajanjem le – te začutimo slabost, mrazenje, ali drugo slabo počutje.
Lažje prebolevanje obolenj z izboljšanjem splošne kondicije
Boljša telesna vzdržljivost pomeni, da je naše telo sposobno prenašati večje napore, kot bi jih sicer. In ravno razna obolenja za nas predstavljajo številne obremenitve. Aktivni ljudje so tako sposobni prej preboleti posamezna obolenja, oziroma jih obolenje ne prizadene v tolikšni meri, kot neaktivne ljudi.
Foto: Image by silviarita from Pixabay