ZAKAJ SPATI 7-8 UR NA NOČ?
Če spimo manj kot 7 ur na noč to pripomore k večji telesni teži, saj pomankanje spanja prispeva k večji lakoti, prav tako so signali, ki našim možganom sporočijo, da smo siti, upočasnjeni, zato nikoli nimamo občutka sitosti. Slabi vzorci spanja povzročajo tudi znižano glukozno toleranco, kar lahko privede do inzulinske rezistence, torej stanja, ki je povezano s sladkorno boleznijo tipa II in debelostjo. Zaradi pomankanja spanja smo tudi manj zbrani, pozorni in učinkoviti preko dneva ter imamo manj energije za izvajanje vsakdanjih opravil. Prav tako manjše količine spanja lahko povzročijo slabši spomin oziroma motnje spomina, hkrati pa smo tudi bolj podvrženi nastanku različnih bolezni, saj naš imunski sistem ne deluje tako kot bi moral. Tudi možganska kap, ki je eden glavnih vzrokov umrljivosti v današnjem času, je pogosto posledica nezadostne količine spanja, ker se naše telo ne more ustrezno odpočiti in regenerirati, zato smo v nenehnem stresu. Nenazadnje pa se nezadostno spanje preko noči lahko odraža tudi z nastankom depresije in anksioznosti, s pospešenim staranjem kože in drugih organskih sistemov, izpadanjem las in razdraženostjo ter vzkipljivostjo, kar pa prične slabo vplivati tudi na socialne odnose z našimi bližnjimi.
Da pa bi izboljšali naš spanec, pa lahko veliko naredimo tudi sami tako, da si ustvarimo določeno rutino, ki se zvečer našemu telesu pomaga umiriti in ki pripomore k temu, da naši možgani zaznajo, da je čas za spanje. Postopki, ki se jih pri tem lahko poslužujemo so:
- Da gremo v posteljo vsak dan ob isti uri in da se tudi zbudimo vsak dan ob isti uri, saj to pomaga biološki uri naših notranjih organov točno določiti, kdaj je čas za spanje in regeneracijo, s tem pa se izboljša tudi kvaliteta spanca.
- Da se izogibamo uživanju alkohola in kofeina ter kajenju neposredno pred spanjem, kajti vse to so substance, ki stimulativno vplivajo na naše telo in ga poživljajo, česar pa pred odhodom v posteljo ne potrebujemo.
- Da se izogibamo obilnim obrokom pred spanjem, ker to zviša naš metabolizem, ki mora močno delati, da prebavi vso zaužito hrano, kar pa telesu onemogoča, da bi se sprostilo in umirilo. Po drugi strani pa je narobe tudi to, da gremo v posteljo lačni, saj se prav tako ne bomo mogli umiriti, ker bomo nenehno razmišljali o hrani. Priporočljivo je torej, da zaužijemo manjši obrok vsaj 2-3 pred odhodom v posteljo.
- Da se izogibamo uporabi mobilnega telefona in tablice, ko se enkrat odpravimo v posteljo, prav tako, da ne gledamo televizije, ko smo enkrat že v postelji pripravljeni na spanje. Naše možganske celice se namreč na ta način ne morejo umiriti, ker iz naprav nenehno dobivajo signale, na katere so pozorne.
- Da smo preko dneva telesno aktivni, saj nam to pomaga, da zvečer hitreje in lažje zaspimo.
- Da namenimo pozornost okolju v katerem spimo in si ga prilagodimo na način, da bo to blagodejno vplivalo na naš spanec. V sobi, v kateri spimo, zato naj ne bo prevroče, presvetlo ali preglasno. Svetloba in zvoki, ki prihajajo od različnih naprav namreč motijo umiritev telesa in tudi sam cikel spanja, kar lahko vodi do tega, da se preko noči nenehno prebujamo in ne moremo zaspati nazaj.
- Da investiramo v naš spanec tudi na način, da si zagotovimo kvalitetno vzmetnico in vzglavnik.
Avtor: Sara S.